HOLTER EKG (RİTM HOLTER)

Holter EKG, çocuklarda kalp ritmini ve elektriksel aktivitesini 24 saat veya daha uzun süre boyunca sürekli olarak kaydeden bir testtir. Bu yöntem, çocuğun normal günlük aktiviteleri sırasında kalp atışlarının nasıl olduğunu değerlendirmek için kullanılır ve aritmi gibi kalp ritmi bozukluklarının tanısında önemli bir rol oynar.

Holter Ekg

Çocuklarda çarpıntı, baş dönmesi, bayılma, bayılır gibi olma ve göğüs ağrısı yakınmaları olan veya muayene sırasında aritmiden şüphelenilen çocuklarda gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Bazı ritim bozuklukları kısa süreli EKG testleri sırasında tespit edilemeyebilir, sadece uzun süreli Holter EKG sayesinde kaydedilebilir.

Holter EKG ile aritminin tipi, süresi, sıklığı ve ciddiyeti ile ilgili önemli bilgiler elde edilir. Bu bilgiler, doğru tanı ve tedavi planlaması için kritik öneme sahiptir.

Kliniğimizde, son model cihazımız ile çocuklarımıza çarpıntı ve ritim bozukluğu alanlarında hizmet verilmektedir.

Holter EKG çekimi sırasında, çocuğun göğsüne küçük yapışkan elektrotlar yerleştirilir. Bu elektrotlar, ince kablolar aracılığıyla taşınabilir bir EKG kaydedici cihazına bağlanır.

Cihaz, genellikle bir kemer veya omuz askısı ile çocuğun vücuduna sabitlenir ve çocuğun hareketlerini kısıtlamayacak şekilde tasarlanmıştır.

Çocuk, cihazı takarken normal günlük aktivitelerine devam edebilir, okula gidebilir ve sportif dahil tüm aktivitelerini yapabilir. Cihazın hastaya herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur.

Kayıt süresi tamamlandıktan sonra cihaz otomatik olarak kaydı sonlandırır. Hafıza kartında olan tüm kayıtlar bilgisayara yüklenerek, çocuk kardiyoloji hekimi tarafından değerlendirilir ve raporlama işlemi tamamlanır.