FETAL EKOKARDİYOGRAFİ (FETAL EKO)

Anne karnındaki bebeğin kalbinin yapısını ve işlevlerini değerlendirmek için kullanılan özel bir yöntemdir.

İdeal olarak gebeliğin 18-24. haftaları arasında yapılır. İşlem sırasında anne, sırtüstü yatar pozisyonda bir sedyeye alınır. Göbek bölgesine eko jeli sürülür ve probu ile çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından anne karnındaki bebeğin kalp görüntüleri alınarak değerlendirilir.

Anne ve bebeğe hiçbir zararı olmayan, oldukça güvenli bir işlemdir. İşlem, herhangi bir radyasyon içermez. Ağrı ya da rahatsızlık vermez. Bu nedenle, doğum öncesi dönemde kalp sağlığı açısından son derece değerli bir tetkiktir.

Fetal Ekokardiyografi

FETAL EKOKARDİYOGRAFİ (FETAL EKO) İŞLEMİ

İşlem süresi bebeğin pozisyonu, anne karnındaki duruşu, hareketli olup olmaması, annenin fazla kilolu olması, karın cildinin yapısı ve çoğul (ikiz, üçüz gibi) gebelik olması gibi bazı nedenlere bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 30-45 dakikadır.

Doğuştan kalp hastalıklarının ve ritim bozukluklarının erken tanısında hayati bir rol oynar. Bu erken tanı, doğumdan sonra gerekli olabilecek tedavi ve müdahalelerin planlanmasını sağlar. Ayrıca, bazı durumlarda, doğum öncesinde yapılabilecek müdahalelerle bebeğin sağlığı iyileştirilebilir.

Kliniğimizde, son model ekokardiyografi cihazı ve çok daha iyi görüntüler elde edebilmek ve sağlıklı bir inceleme yapabilmek için tüm yaş gruplarına ve gebelere uygun toplam dört adet prob ve ısıtmalı jel ile çocuklarımıza ve gebelerimize hizmet vermekteyiz.