ELEKTROKARDİYOGRAFİ (EKG)

Kalbin elektriksel aktivitesinin vücuda yapıştırılan elektrotlar aracılığıyla milimetrik kağıt üzerine kaydedilmesi işlemidir. Bu işlem, çocuklarda kalbin sağlığı hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Oldukça güvenli bir testtir. 

Çekimi için öncelikle çocuğun rahatlaması ve sakinleştirilmesi önemlidir. Çocuğun üst vücut giysileri çıkarılır ve göğsü, bilekleri ve ayak bilekleri açıkta bırakılır. Bu alanlara küçük yapışkan elektrotlar yerleştirilir. Elektrotlar, cihaza bağlı kablolara bağlanır. Bu cihaz, kalbin elektriksel sinyallerini kaydeder ve grafiksel bir çıktı üretir.

ELEKTROKARDİYOGRAFİ (EKG) ÇEKİMİ

Çekimi yaklaşık birkaç dakika sürer ve girişimsel bir tetkik değildir. Çocuğa herhangi bir zarar vermez, ağrı veya acı hissedilmez. Ancak, çocuğun çekim sırasında hareketsiz kalması, doğru sonuçlar elde edilmesi için önemlidir. Hareket etmesi durumunda, çekim 15 saniye içinde tek bir tuşa basılarak tekrarlanabilir.

Kaydı tamamlandıktan sonra, kağıdı çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir. Kalbin ritmi, yeri, büyüklüğü, kalp hızı ve kalbin kasılma gücü gibi birçok konuda bilgi verir ve çocuk kalp hastalıklarının tanısında oldukça yol gösterici ve yararlı bir testtir.

Kliniğimizde, son teknolojiye sahip 12 kanallı bir cihaz ile çocuklarımıza bu hizmeti sunmaktayız.